Szukaj na tym blogu

środa, 6 listopada 2013

EKOSYSTEM W OGRODZIE - czyli ogród naturalnie i ekologicznie

No właśnie... Naturalnie i Ekologicznie to słowa, które przyświecają mi od początku mojej działalności zawodowej ( a zakiełkowały w mojej głowie już wiele lat wcześniej). Mam to szczęście, że w swojej pracy architekta krajobrazu mam szansę te hasła wcielać w życie. Ale to z kolei wcale nie jest takie oczywiste. Myli się ten, który myśli, że powstawanie ogrodu już z samego założenia jest działaniem pro-przyrodniczym. Właściwie jeżeli nie stosuje się do paru ZASAD, zarówno na etapie projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodu - ogród może stać się ekosystemem całkowicie nieprzyjaznym środowisku.
Muszę się przyznać, że w swojej pracy też nie zawsze postępuje wobec przyrody całkowicie fair. Nieraz podążając za "wymaganiami klienta" projektujemy i zakładamy ogrody, które pod względem ekologicznym pozostawiają wiele do życzenia.
Natomiast staram się podchodzić do tematu tak, by ten NEGATYWNY WPŁYW NA PRZYRODĘ MINIMALIZOWAĆ, a wydobywać pozytywne aspekty towarzyszące powstawaniu nowego ogrodu.
Sama EKOLOGIE rozumie jako myślenie  JAK NAJMNIEJ SZKODZIĆ ŚRODOWISKU, a zarazem REALIZOWAĆ SWOJE CZŁOWIECZE ZACHCIANKI (choćby te o posiadaniu pięknego domu z ogrodem).


foto -źródło: www.landscape.si


Z własnego doświadczenia wiem, że na blogach nie chcę się czytać długich elaboratów o jakimkolwiek temacie - dlatego postaram się maksymalnie krótko opisać zasady, którymi kieruje się w swojej pracy żeby tworzyć ogrody NATURALNE I EKOLOGICZNE.

1. SZANUJ TO CO ZASTANE - NIE zaczynaj inwestycji, zakładania ogrodu od wycinki drzew, wykarczowania wszystkiego co na działce i spryskania wszystkiego Rundupem. (Warto pamiętać, że niejednokrotnie jedno DUŻE DRZEWO ma większą wartość przyrodniczą/biocenotyczną niż cały ogród stworzony z miniaturowych, obcych gatunków).

2. ODPOWIEDNI DOBÓR GATUNKOWY - rośliny dobrane odpowiednio do warunków glebowych, świetlnych, wilgotnościowych. itd... - na ale to jest dość oczywiste. Dobrze jeśli w ogrodzie pojawią się także nasze GATUNKI RODZIME ( choć biorąc pod uwagę asortyment naszych szkółek urasta do rangi dużego problemu - można poszukać np: w szkółkach leśnych ). Można także wprowadzać rośliny swojskie, zadomowione w naszym krajobrazie - ale UWAŻAJMY NA tak zwane GATUNKI INWAZYJNE (stosowana przez nas często w ogrodach Róża pomarszczona w naszej części kraju nie jest problemem, ale wprowadzana na gleby piaszczyste może zdominować lokalne ekosystemy).

3. ZATRZYMAJ WODĘ W OGRODZIE - pozostaw w ogrodzie jakieś miejsca czasowo podmokłe (najlepiej jeśli już wcześniej naturalnie one tam występowały), minimalizuj powierzchnie całkowicie utwardzone,  wykorzystuj do podlewania wodę deszczową, wprowadź jakieś poidełka dla ptaków.
Inwestujemy, utwardzamy nawierzchnię, spuszczamy hektolitry wody do kanalizacji deszczowej, pozbywamy się dużych drzew,  prostujemy koryta rzek - nie dziwmy się potem że mamy problemy z podtapianie i wodą powodziową.

4. OGRÓD przyjazny DLA PTAKÓW, POŻYTECZNYCH OWADÓW, NIETOPERZY.
Drzewa i krzewy z owocami jadalnymi dla ptaków (jarząb, świdośliwa, dereń, itp...). Zainstaluj odpowiednio domki i karmniki dla ptaków, ostatnio zdobywające popularność budki dla owadów, budki dla nietoperzy. Pamiętaj, że te wszystkie istoty które zaprosisz do ogrodu będą twoim realnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami roślin.

5. ZADBAJ O PSZCZOŁY  i inne z ich rodziny- wprowadź do ogrodu rośliny owadopylne, miododajne (drzewa lisciaste, owocowe i krzewy z kwiatami nie "pełnymi") - ale jak w ogrodzie pojawią różne gatunki krzewów liściastych i byliny kwitnące w różnych okresach -to na pewno przypadną one do gustu różnym owadom.

6. NIE STOSUJ CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN -  a przynajmniej ogranicz do minimum ich stosowanie. Można zastąpić je preparatami biologicznymi i tak zwanymi EM (Efektywnymi Mikroorganizmani)



foto -źródło: www.landscape.si

7. znajdź miejsce na OGRÓD NATURALISTYCZNY - odpowiednio zaprojektowany ogród, inspirowany naturalnym krajobrazem, który z założenia ma wyglądać naturalnie pozwala zaakceptować niedoskonałości wynikające z tego że mamy do czynienia z materią żywą i przełknąć fakt, że trawnik nie jest równomiernie zielony, a niektóre rośliny wyglądają w danym sezonie trochę gorzej.
Podzielenie ogrodu na strefy: bardziej "ozdobne" (np: te przy wejściu do domu czy tarasie) i bardziej "dzikie" - urozmaici ogród, pozwoli na płynne powiązanie ogrodu z krajobrazem i zmniejszy ilość pracy związanej z pielęgnacją.

8. Załóż swój WŁASNY OGRÓDEK UŻYTKOWY, SAD - uprawiaj własne warzywa, owoce i zioła, załóż kompostownik, stosuj płodozmian i allelopatię, staraj się używać naturalnych nawozów. Dąż do samowystarczalności - permakultury.

... i to oczywiście nie wszystko co możemy zrobić by ogród był ekologiczny... jak choćby zasady nasadzeń roślin wokół budynku tak by sprzyjać jego energooszczędności (np: drzewa liściaste ocieniają w lecie ale nie zabierają drogocennych promieni słonecznych w zimie) czy wykorzystanie do tworzenia ogrodu materiałów z recyklingu, itd...
Można by tu wchodzić w szczegóły i jeszcze pisać i pisać...

foto -źródło: www.landscape.si
ps. Słoweńscy architekci krajobrazu są bardzo inspirujący i potrafią tworzyć piękne ogrody w harmoni z naturą i krajobrazem - np: biuro projektowe LANDSCAPE - www.landscape.si




4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Nigdy za dużo na ten temat. Próbuję tak działać w swoim ogrodzie (okazuje się,że bez szwanku przeżył przestawienie na nawozy naturalne i rezygnację z chemicznych oprysków).
    Nigdy nie pomyślałam, jakie znaczenie może mieć posadzenie drzew liściastych w pobliżu domu w naszym klimacie... I pomyślę o budce dla nietoperzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące wskazówki jak zadbać o nasze środowisko, jednocześnie niczego sobie nie odmawiając. Tekst uporządkowany, widać, że masz pojęcie o czym piszesz.

    OdpowiedzUsuń
  3. 57 year old Structural Engineer Sigismond Longmuir, hailing from Victoriaville enjoys watching movies like Private Parts and Juggling. Took a trip to Kalwaria Zebrzydowska: Pilgrimage Park and drives a Chevrolet Corvette L88. odwiedz strone

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń