Szukaj na tym blogu

piątek, 21 marca 2014

LEŚNY OGRÓD

źródło: http://www.asla.org/awards/2008/08winners/369.html

21 marca ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. Jest to również pierwszy dzień wiosny (hura!) więc to piękny czas na odwiedzenie pobliskiego lasu i przyjrzenie się budzącej do życia przyrodzie.
Polska jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o powierzchnię lasów- zajmują one powierzchnię 29,2 % ( tj 9,1 ha), ale według badań ośrodka PBS 28 % społeczeństwa w ogóle nie bywa w lesie.. a nie bywając nie wiedzą, że tracą TAK wiele!
Lasy są miejscem życia wielu gatunków zwierząt i roślin, magazynują wodę, pochłaniają dwutlenek węgla , produkują tlen...i są wspaniałym miejscem w którym możemy w ciszy odpocząć, odetchnąć, porządnie się zrelaksować. Niby wszyscy to wiedzą ale jakoś ostatnio o tym zapominamy, dlatego na każdym kroku warto to podkreślić. W każdym razie dla mnie są takim miejscem.

Fajny filmik promujący to wydarzenie do obejrzenia na stronie http://www.lasy.gov.pl/:



Z Lasu zabieram Was dziś do leśnych ogrodów- inspiracji jak można zaprojektować, wybudować ogród znajdujący się tuż przy lesie lub w lesie.

LEŚNE OGRODY

Przykładem ogrodu leśnego jest ogród zaprojektowany przez  Paul Broadhurst & Associates a znajdujący się na wyspie San Juan ( klimatycznie zbliżonej do tego co mamy w Polsce)
Rezydencja  nie dość że graniczy z lasem to jeszcze posiada zapierający dech w piersiach widok na Ocean...nie którzy to mają dobrze...
Część frontowa rezydencji stanowi świetny przykład ogrodu leśnego- posiadłość została wtopiona w krajobraz, łagodnie las przechodzi w teren ogrodu (dobrze widać to na rzucie), nie ma tu sztywnych granic- to moje,  to lasu, ani wysokich ogrodzeń. Możemy trochę pogubić się co zostało stworzone przez naturę a co przez architektów krajobrazu. Ograniczono powierzchnię trawników na rzecz łąki i zakrzewień. Materiały zastosowane w ogrodzie to naturalny kamień, drewno, pojawiają się także świetne betonowe stopnie, które w żaden, według mnie, sposób nie zakłócają dzikości tego miejsca.
I oczywiście dobór roślin- nie ma tu obco wyglądających gatunków, form, kolorów. Zastosowano rośliny rodzime lub charakterystyczne dla stanowisk leśnych. Część ozdobną ogrodu ograniczono do dwóch niewielkich ogródków- Ogrodu Słońca oraz Ogrodu Cienia gdzie właściciele mogą ogrodniczo poszaleć. Mogłoby się wydawać, że taka ilość roślin ponosi za sobą ogrom prac ogrodniczych, ale czy w lesie wyrywamy chwasty? Dobrze zaprojektowany ogród leśny po pewnym czasie stworzy swoisty mini ekosystem gdzie zapanuje równowaga gatunkowa, a z tym mniej pracy dla nas- Natura sama jest wspaniałym ogrodnikiem!

źródło: asla.org
asla.org
asla.org
asla.org/ Ogród Cienia
asla.org

OGRÓD LEŚNY:

1. Przyjrzyj się swojej działce, zobacz jakie rośliny już rosną na Twojej posesji i zastanów się jak możesz je wykorzystać. NIE WYCINAJ zastanych drzew, może któreś będą stanowić wspaniały element ogrodu.

2. Ogród Leśny powinien jak najbardziej wtopić się w otaczający go las, jeśli wielkość działki pozwala, stwórz strefę buforową- miejsce gdzie powoli las przechodzi w ogród. 
PIĘTROWOŚĆ LASU - wykorzystaj piętrowość, posadź pierwsze drzewa, następnie wysokie krzewy by zakończyć niskimi krzewami i bylinami. Pozwoli to na uzyskanie łagodnego przejścia ze strefy leśnej do strefy ogrodowej.

3. Im mniej wymuskanego trawnika tym lepiej. Piękna  dzika ŁĄKA  jest nie tylko ekologiczna ale dobrze sprawdza się kiedy nie mamy czasu na cotygodniowe koszenie (świetne rozwiązanie dla ogrodniczych leniuchów !)

4. ZAPOŻYCZAJ WIDOKI. Jesteś szczęściarzem, posiadasz ogród w lesie więc masz pięknego sąsiada- wykorzystaj to tworząc np: osie widokowe na jakieś duże piękne drzewa.

5. OGRODZENIE-  las to dom życia wielu gatunków zwierząt. Niekonieczne chcesz aby wszystkie duże ssaki miały dostęp do twojego ogrodu. Zamiast tradycyjnego płotu czy siatki załóż żywopłot swobodny z roślin o ciernistych pędach- świetne są berberysy, róża pomarszczona, głóg. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z ogrodzenia postaraj się aby nie tworzyło ostrej i nieharmonijnej granicy z lasem.

6. ROŚLINY - Bogactwo roślin rodzimych czy też zakorzenionych w krajobrazie Polski jest ogromne: derenie, kruszyny, świdośliwy, kaliny, berberysy, jałowce, jarzębiny, głogi, sosny, parzydła leśne, paprocie, naparstnice, wrzosy, czy inne mniejsze byliny t,j: dąbrówki rozłogowe, kopytniki czy zawilce- to tylko kilka gatunków, które wspaniale pasują do tego typu założenia. (część z nich możesz przesadzić do ogrodu z pobliskiego lasu - Pamiętaj wtedy by robić to z uwagą i wyczuciem tak by nie zaburzyć naturalnych ekosystemów - NIE PRZESADZAJ Z LASU ROŚLIN CHRONIONYCH!)  
Las karmi - posadź maliny, jeżyny, borówki, poziomki, leszczynę i zajadaj się leśnymi owocami w swoim ogrodzie.  Możesz też spróbować wprowadzić do swojego ogrody grzyby jadalne.

Mogłabym dodać jeszcze kilka punktów do tej listy, nie napisałam o zwierzętach ale myślę, że gdy posadzimy w naszym ogrodzie krzewy owocujące jak kaliny, ligustry, róże dzikie,  drzewa jak jarzębina czy głóg nasz ogród stanie się zimową i wiosenną spiżarnią dla ptaków. Łąka stanowić będzie schronienie dla owadów pożytecznych, a duże drzewa może staną się domem dla wielu gatunków zwierząt.

Tak na koniec tego przydługiego posta: ogród leśny nie jest dla każdego, jeśli do szału doprowadza was choćby jeden listek z drzewa na trawniku, jeśli wszystko musi być wymuskane, przystrzyżone i schludne to ogród nie dla Was. Jeśli jednak w "szaleństwie" przyrody dostrzegacie ład, spokój, harmonie i równowagę to w takim ogrodzie poczujecie się naprawdę szczęśliwi.


*Ogród przedstawiony na zdjęciach wygrał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu w 2008 roku.


4 komentarze:

  1. Z przyjemnością obejrzałam Leśny Ogród, takie rozwiązania są bliskie mojemu sercu. Lubię cieniste i naturalne ogrody. Sama mam ogród przy lesie, co prawda to raczej bór sosnowy, więc wiele z tych rozwiązań u mnie się nie sprawdzi...Jednak staram się stosować przedstawione zasady, chociaż nie zawsze się to udaje.
    Ale doskonała inspiracja..! Wspaniałe te leśne rośliny okrywowe... przejścia i kąciki wśród zielonej bujności.
    Pozdrawiam,
    Tamaryszek

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie podobają mi się takie ogrody, mimo że posiadają swój urok. Sam, jestem na etapie projektowania swojego ogrodu. Jeszcze nie wiem jak dokładnie będzie wyglądać, ale na pewno staną w nim leżaki dostępne w ofercie sklepu internetowego https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/ogrodowe/lezaki-ogrodowe-2078.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnymi elementami ozdoby są produkty z wikliny. Wiedzieliście gdzie i jak rośnie wiklina? Sprawdźcie ten artykuł https://ogrodzeniawiklinowe.pl/gdzie-rosnie-wiklina/

    OdpowiedzUsuń