Szukaj na tym blogu

sobota, 1 marca 2014

Castlewellan

Castlewellan Walled Garden /AB

Ostatnio było o labiryntach, dziś znów labirynt pojawi się, ale dopiero na końcu tego posta. Wiosna tuż tuż, dziś pierwsze ogrodnicze koty za płoty- posiałam na moim balkoniku groszek pachnący, groszek cukrowy i fasolę ozdobną. Wiem, że to troszkę za wcześnie, ale widząc już te wszystkie nasionka w sklepach i słysząc świergot ptaków za oknem ( w tym roku dziwnie wcześnie), nie mogłam się powstrzymać...wracając do tematu labiryntów zapraszam Was dziś znowu do Irlandii Północnej, o której już wcześniej pisałam (post o Mount Stewart czy Rowallane Garden ),


Tym razem o ogrodzie w Castlewellan.

Castlewellan to niewielkie miasteczko w Irlandii Północnej, w County Down. W północno- zachodniej części Castlewellan znajduje się około 40 hektarowe jezioro otoczone lasem stanowiącym Castelwellan Forest Park. Jak na UK przystało założenie to posiada również zamek oraz ogród- Arboretum.


Castlewellan Castle /AB

Castlewellan Walled Garden/AB


Budowa ogrodu rozpoczęła się w 1850 roku, zaplanowano Arboretum, z bogactwem rzadkich drzew, głównie iglastych oraz klonów ( które transportowano bezpośrednio z Japonii). Oczywiście z biegiem lat ogród wzbogacano nowymi gatunkami drzew i krzewów z całego świata. Styl ogrodu jest mieszany- formalny, z osiowymi układami ścieżek, regularnymi tarasami, fontannami, posiada jednak dużą lekkość ogrodów swobodnych- romantyczne ceglane mury a przede wszystkim naturalistyczne kompozycje bylin- rabaty są tak "obfite", że wydają się lada chwila zawładną całą przestrzenią ogrodu. 

piękne rzeźby kamienne "nadgryzione" zębem czasu /AB

rabaty bylinowe przy głównej ścieżce ogrodu Castlewellan /AB

Cały ogród wydaje się nieco zaniedbany i nie odwiedza go zbyt wielu turystów, nie widać w nim także krzątających się ogrodników (w przeciwieństwie do innych odwiedzonych przeze mnie ogrodów Irlandii).
...ale z drugiej strony, życzyłabym sobie takich "zaniedbanych" ogrodów u nas w Polsce.



Częścią całego założenia krajobrazowego w Castlewellan oprócz Zamku, ogrodu otoczonego murem (opisywanego przeze mnie 'Walled Garden'), jeziora i  parku leśnego jest, powstały pod koniec XXw. LABIRYNT.

PEACE MAZE -  LABIRYNT POKOJU

Tworzenie Labiryntu Pokoju rozpoczęto w 1998 a ukończono 2001.
400 dzieciaków z lokalnych szkół oraz około 1000 wolontariuszy posadziło ponad 6000 sadzonek cisa tworząc największe tego typu założeniem na świecie (w 2004 obiekt został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, do 2007 był największym labiryntem na świecie). Za koncepcje, projekt oraz konsultacje społeczne Peace Maze odpowiedzialne było biuro architektury krajobrazu Lear Associates. Projekt labiryntu symbolizuje długą i zawiłą drogę jaką Irlandia Północna pokonała aby w państwie zagościł pokój. Labirynt nie jest symetryczny- składa się z dwóch różnych połówek- "rozwiązanie" labiryntu polega na odnalezieniu środka założenia, miejsca gdzie dwie różne części łączą się i gdzie znajduje się Dzwon Pokoju, którym każdy może zakomunikować rozwiązanie zagadki. Dobór gatunku tworzącego labirynt też nie jest bez znaczenia- cis kojarzony jest ze spokojem i długowiecznością.
Aby dotrzeć do centrum i uderzyć w Dzwon Pokoju potrzebujemy około 30-40 min. więc jest to nie lada zabawa!

labirynt pokoju w Castlewellan /AB



widok labiryntu z lotu ptaka
źródło: http://www.newcastlebandb.com/things-to-do


+

1 komentarz: