Szukaj na tym blogu

piątek, 25 kwietnia 2014

Park w Żywcu - czyli o najpiękniejszym ogrodzie w naszym mieście

Bohaterem tego posta jest Żywiecki Park. Jak to dobrze, że w centrum naszego miasta znajduje się taki piękny ogród - według mnie zdecydowanie najpiękniejszy ogród w naszym mieście. Sami zobaczcie!
Ten 26 hektarowy skrawek miasta to wspaniałe założenie parkowe w duchu krajobrazowych ogrodów angielskich. Posiada oczywiście ciekawą historię, ciekawe okazy roślin czy elementy małej architektury - ale dzisiaj nie o tym. Chcę podzielić się z wami wiosną, która właśnie rozkwita w naszym wspaniałym parku:
świeża, jaskrawa zieleń, kwitnące jabłonie, połacie zawilców i  łąkowe kwiaty oraz ludzie którzy krążą po parkowych ścieżkach by nacieszyć się słońcem i śpiewem ptaków. A ja mam to szczęście, że mogę obserwować tą rozwijającą się wiosnę niemal codzienne idąc rano do pracy, do naszego biura ( Ekosystem - Pracownia architektury Krajobrazu ).


... łany zawilców gajowych w najbardziej dzikiej, południowej części parku:
Tak wita nas wczesna wiosna w Żywieckim Parku

miodunka ćma jako towarzystwo dla zawilców


mostek nad kanałem 'młynówka' w Parku w Żywcukasztanowiec i brzoza (ale nie jestem pewna w jakiej odmianie - może ktoś pomoże?)


 

 

 

rzeżucha łąkowa i łąka na które czasem pasie się 'parkowa' krowa

... i niezapominajki... impresje wiosenno-wodne:

 


  
widok na wyspę z "domkiem chińskim"
 

 

 

ps. O Parku w Żywcu i o jego historii więcej piszę w moim nowszym poście, czyli TU

*fotki: Ania B. i Łukasz B.

6 komentarzy:

 1. Pamiętam to miejsce z jakiejś szkolnej wycieczki w zamierzchłych latach 90-tych. Chyba nie był wtedy taki zadbany, a zamek/pałac na pewno był wtedy przynajmniej po części ruiną. Całkiem niezła droga do pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki jak zwykle za bardzo miły komentarz. Pozdrawiam Cię serdecznie
   i zapraszam do Żywca. Park przeszedł rewitalizację jakieś 4 lata temu - odnowiony został, także "Stary Zamek", "Nowy Zamek" i jest naprawdę piękny, tętni życiem. Myślę, że napiszę jeszcze o tym jakiegoś bardziej treściwego posta.

   Usuń
 2. Ależ urokliwe miejsce... Żałuję,że mieszkam daleko, ale jeśli zawitam w te strony, na pewno odwiedzę ten park. Niektóre ujęcia przypominają holenderski Keukenhoff, tylko tu łany zawilców zamiast tulipanów.
  Tamaryszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do śledzenia naszego bloga. Co prawda od jakiegoś czasu wpisów nie było. Były w naszym życiu ważniejsze sprawy, które dość mocno nas absorbowały ("mały ogrodnik", który pojawił się niedawno w naszym domu). Ale to się zmieni bo może znajdę trochę czasu na nowe wpisy.

   Usuń
 3. Dziękuję Ci za wszystkie komentarze.
  Zapraszam serdecznie do Żywca. Wjeżdżając do miasta warto co prawda zasłonić oczy, jeśli jest się wrażliwym na brzydotę i ogromną ilość przytłaczających reklam - ALE centrum miasta i Park są naprawdę piękne i warte odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za zaproszenie. Na razie na pewno będę czytelnikiem Waszego bloga, również dawniejszych wpisów.

  OdpowiedzUsuń