Szukaj na tym blogu

piątek, 7 listopada 2014

Beskidzkie inspiracje

          Jak piszemy na stronie naszej pracowni (www.ekosystem-projekt.pl) zarówno dla Nas jak i dla wszystkich twórców ogrodów DZIKA PRZYRODA zdaje się być NIEDOŚCIGNIONYM WZOREM. Oczywiście nie wszyscy podzielają taką opinie. Ja utwierdzam się w tym przekonaniu przy niemal każdej pieszej wędrówce, Chyba żaden, choćby najpiękniejszy ogród, nie może mierzyć się z SUBTELNYM PIĘKNEM NATURY i jej naturalnych kompozycji.
Po tegorocznym sezonie pieszych beskidzkich wycieczek  - wrzucam kilka zdjęć - niejako na udokumentowanie tej tezy.

         Podmokłe łąki, łany traw, leśne polany, kolorowe zestawienia łąkowych kwiatów, jesienne buczyny, malownicze brzozy czy górskie potoki ze swoimi niezliczonymi kaskadami odkrywającymi przeróżne ciekawe układy głazów i skał - to tylko wybrane z inspiracji, które architekt krajobrazu, ogrodnik lub po prostu miłośnik ogrodnictwa może znaleźć na górskich szlakach.
A to parę dzikich roślin, które możemy zastosować w naszym ogrodzie by nadać mu nieco naturalnego charakteru ( nawet jeśli nie użyjemy dokładnych odmian botanicznych ale jakieś inne odmiany ogrodowe) :

Chabry  (niestety nie wiem jakie dokładnie) - Centaurea sp. /AB

Rdest wężownik (Polygonum bistorta) lub inne rdesty z rodzaju Bistorta /AB

Tojad mocny (Aconitum napellus) na stokach pilska. /AB

Tojad mocny (Aconitum napellus) na stokach pilska. /AB

Jarzmianka większa (Astrantia major) /ABParzydło leśne (Aruncus dioicus) - źródło: www.edupedia.pl

fotografie w tym poście (oprócz zdjęcia parzydła leśnego): AB lub ŁB.

2 komentarze:

  1. W następnym roku bede organizować ogród ale u siebie na podwórku:) Masz jakies porady? Bede korzystać z pomocy fachowców (ich strona tutaj ) ale szukam wszelkich inspiracji:)

    OdpowiedzUsuń