Szukaj na tym blogu

piątek, 25 października 2013

Ogród naturalny - rzeźby w kamieniu duszą ogrodu

         Całkiem niedawno i całkiem przypadkiem dowiedziałam się, żę nasz znajomy Darek Paczkowski w swoim bardzo aktywnym życiu artysty-działacza-społecznika znajduje również czas na wykonywanie płaskorzeźb w kamieniu - i robi to naprawdę dobrze. Bardzo mnie to ucieszyło - bo od dawna lubię materię kamienia wprowadzać do tworzonych ogrodów. Płaskorzeźby te wykonane z pietyzmem, a innym razem proste i "prymitywne" (z założenia) myślę, że mogły by znaleźć swoje miejsce w niejednym ogrodzie. Przepełnione symbolizmem mogą tchnąć w przestrzeń ogrodu nowego ducha - subtelnie wplecione gdzieś między zielenią, na kamiennym murku czy powieszone na grubym konarze drzewa.

płaskorzeźba w łupku - autor: Dariusz Paczkowski

A co do powiedzenia na temat swoich kamieni ma autor Darek Paczkowski:
"...Kamień jest dotykiem pierwotnego świata, już od wieków ludzie we wszystkich kulturach korzystali z mocy kamieni. Wykute w nich symbole nadawały im siłę oddziaływania na rzeczywistość - oczyszczały wodę, odpędzały nieszczęścia, przynosiły pomyślność czy waznaczały granice. Rycie w skale to jedna z pierwszych, najprostszych i najtrwalszych technik. Moją największą inspiracją stała się twórczość tybetańskich mnichów. W Tybecie mnisi rzeźbili w kamieniach mantry, modlitwy, reliefy Buddów, bóstw i strażników i buddyjskich świętych. Rzeźbione kamienie spotyka się tam wzdłuż dróg, wokół klasztorów i wiosek, a także na wysokich przełęczach himalajów. Składane przez wieki jako ofiara pobożnych pielgrzymów tworzą stosy "MANI" - zwane tak od mantry - OM MANI PADME HUNG.
W swojej twórczości nawiązuje też do tego co bliższe naszej ludowej kulturze, a czasem są to wytwory mojej wyobraźni. Kamień i symbole w nim wykute emanują pięknem i spokojem, a praca w kamieniu, wymagająca cierpliwośći i skupienia, jest jak medytacja."


*Wszystkie pokazane w tym poście płaskorzeźby są autorstwa Darka Paczkowskiego.
- jeżeli bylibyście zainteresowani możecie skontaktować się nami: 506 032 532 lub l_bielawski@interia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz